تاثیر قرص لاغری بر چربی سوزی

 

در دنیای امروز، با گسترش سبک زندگی غلط میزان چاقی افزایش پیدا کرده و به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. در این شرایط، افراد زیادی دنبال یک تناسب وزن ایده ال هستند. اما برای رسیدن به این تناسب اندام به جای استفاده از روش های اصلاح سبک زندگی که سخن و زمان بر نیز هستند، به دنبال استفاده از قرص های جادویی می روند، قرص های لاغری که انتظار دارند به تنهایی و به صورت ناگهانی موجب کاهش وزن آن ها شود.

البته این قرص ها در مواردی خصوصا به عنوان یک روش مکمل، تجویز و توصیه می شوند. اما در مواردی استفاده از این قرص ها( خصوصا استفاده خود سرانه) نه تنها کمکی به کاهش وزن نمی کنند بلکه مضرات جانبی هم برای بدن دارند.
به گفته ی پزشکان، قرص های لاغری بیشتر می تواند برای افرادی با مشکلات سلامتی خاص یا کمبود های برخی مواد درون بدنشان که باعث اضافه وزن آنها می شود، مناسب باشد. اما مهم است این دارو ها پس از ارزیابی سلامت مناسب توسط پزشک یا فرد آگاه تجویز شود.

اگر قرص های لاغری از منابع آنلاین یا سایر منابع مشکوک، بدون ارزیابی پزشک و یا متخصص آن تهیه شوند، می توانند برای سلامتی مضر باشند و به گفته ی پزشکان، منجر به عوارض جدی مانند اختلال در عملکرد یا نقص عضو شوند.
البته خیلی از قرص ها اصلا نیاز به تجویز پزشک ندارند و کاملا تاثیر قرص لاغری بر چربی سوزی بعد از مدتی از مصرف دارو مشخص میشود .

 

پیشنهاد ما  : قرص لاغری سیب سرخ

 

چاقی یا اضافه وزن چیست؟

متخصصان مراقبت های بهداشتی از شاخص توده بدن (BMI)(اندازه گیری وزن شما در ارتباط با قد شما) برای تعریف اضافه وزن و چاقی استفاده می کنند. افرادی که BMI بین 25 تا 30 دارند اضافه وزن محسوب می شوند. چاقی به عنوان داشتن BMI 30 یا بیشتر تعریف می شود.
می توانید شاخص توده بدن خود را محاسبه کنید تا بدانید آیا اضافه وزن دارید ، چاقی دارید یا چاقی شدید دارید ، که ممکن است خطر مشکلات سلامتی را افزایش دهد. پزشک یا طبیب شما می تواند خطر فردی ناشی از وزن شما را ارزیابی کند.

 

چه کسانی ممکن است از داروهای لاغری سود ببرند؟

قرص های لاغری به منظور کمک به افرادی است که مشکلات سلامتی مربوط به اضافه وزن یا چاقی دارند. متخصصان مراقبت های بهداشتی از BMI برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شما ممکن است از داروهای کنترل وزن سود ببرید یا نه استفاده می کنند. اگر شما بزرگسال هستید ، متخصص مراقبت های بهداشتی یا فرد آگاه به دارو های سنتی یا جدید ممکن است دارویی برای درمان اضافه وزن یا چاقی شما تجویز کند.

 

آیا کودکان یا نوجوانان می توانند از داروهای لاغری استفاده کنند؟

اکثر داروهای لاغری فقط برای بزرگسالان قابل استفاده هستند. دو داروی تجویزی ، اورلیستات NIH (Xenical) 2 و لیراگلوتید (Saxenda) ، برای کودکان 12 سال به پایین نیز دارای تاییدیه هستند.

 

آیا داروهای لاغری می توانند جایگزین فعالیت بدنی و عادات غذایی سالم به عنوان یک راه مستقل برای کاهش وزن باشند؟

داروهای لاغری جایگزین فعالیت بدنی یا عادات غذایی سالم به عنوان راهی برای کاهش وزن نیستند. مطالعات نشان می دهد که داروهای لاغری هنگامی که با برنامه سبک زندگی ترکیب شوند، بهترین عملکرد را دارند.

 

استفاده از قرص های تجویزی برای لاغری چه مزایایی دارد؟

هنگامی که با تغییرات رفتاری، از جمله تغذیه سالم و افزایش فعالیت بدنی ترکیب می شود، داروهای تجویزی به کاهش وزن و حفظ وزن کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که برخی از افرادی که از داروهای کنترل وزن با نسخه استفاده می کنند 10 درصد یا بیشتر از وزن اولیه خود را از دست می دهند. کاهش وزن بین 5 تا 10 درصد از وزن اولیه بدن شما ممکن است با کاهش قند خون ، فشار خون،سطح تری گلیسیرید و حتی درد مفاصل و آپنه خواب ناشی از اضافه وزن به سلامت شما کمک کند.

 

پیشنهاد ما  : قرص لاغری 21 گیاه 

 

 

7 نکته در مورد مصرف قرص های لاغری:

• از دستورالعمل های متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد داروهای لاغری پیروی کنید.
• داروهای خود را از داروخانه یا توزیع کننده آنلاین مورد تایید متخصص مراقبت های بهداشتی خود خریداری کنید.
• فقط از داروهای لاغری برای حمایت از برنامه غذایی سالم و فعالیت بدنی خود استفاده کنید.
• قبل از مصرف هرگونه دارو عوارض جانبی و هشدارها را بشناسید.
• اگر بعد از 12 هفته با دوز کامل دارو، وزن خود را کاهش نمی دهید ، از پزشک خود بخواهید که آیا مصرف آن را متوقف کنید یا خیر.
• هنگام در نظر گرفتن داروهای لاغری، در مورد سایر داروهای مورد استفاده خود ، از جمله مکمل ها و ویتامین ها ، با پزشک خود مشورت کنید.
• هرگز در دوران بارداری یا اگر قصد بارداری دارید از داروهای لاغری استفاده نکنید.

 

مکانیسم عملکرد قرص های لاغری چگونه است؟

داروهای تجویزی برای درمان اضافه وزن و چاقی به روش های مختلف عمل می کنند. به عنوان مثال ،برخی داروها به شما در زودتر احساس گرسنگی یا سیری کمک می کنند یا برخی جذب چربی حاصل از هضم غذاهایی که می خورید را دشوار می کنند.

به طور کلی قرص های لاغری مختلف بر اساس ترکیب شیمیایی خود می تواند با روش ها متفاوتی به کاهش وزن کمک کند، این روش ها عبارت اند از:

• سرکوب اشتها، تا کمتر احساس گرسنگی کنید.
• افزایش متابولیسم بدن، تا کالری بیشتری بسوزانید.
• جلوگیری از جذب مواد غذایی، تا چربی کمتری در سیستم گوارشی شما جذب شود.

 

پیشنهاد ما  : قرص لاغری هزال سینا

 

برخی از عوارض جانبی قرص های لاغری عبارتند از:

1.قرص های لاغری سرکوب کننده اشتها:
• عصبی بودن
• تحریک پذیری
• تپش قلب
• افزایش ضربان قلب (ضربان قلب غیر طبیعی)
• افزایش فشار خون

2.قرص هاص لاغری کاهش دهنده جذب چربی:
قرص های لاغری کاهش دهنده جذب چربی به دنبال عوارض جانبی که بر کبد می گذارند، منجر به علائم زیر می شوند:
• خارش
• از دست دادن اشتها
• چشم یا پوست زرد
• مدفوع رنگ روشن
• ادرار قهوه ای

 

به گفته ی یکی از پزشکان مطرح در زمینه قرص های لاغری:

پزشک باید بعد از در نظر گرفتن سابقه سلامتی شما و سایر داروهایی که مصرف می کنید، قرص های لاغری را تجویز کند. هر کس که از قرص های کاهش وزن استفاده می کند، باید تحت نظارت دقیق پزشک قرار گیرد، به ویژه در مورد فشار خون.
اصولی ترین راه تجویز دارو های کاهش وزن این است که، با دوز کمتر شروع کرده و به تدریج افزایش پیدا کند. دوره ی مصرف این داروها باید به طور متوسط بین 6 هفته تا 3 ماه باشد.

 

تاثیر قرص لاغری بر چربی سوزی

 

در صورت مصرف قرص های لاغری باید در کنار مصرف این دارو ها نکات زیر را برای کاهش وزن سالم و مناسب تر در نظر داشته باشید:

• اهداف واقع بینانه تعیین کنید، کاهش 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته مطلوب است، کاهش وزن غیر اصولی بیش از این مقدار ممکن است موجب مشکلات سلامتی در شما شود. از طرف دیگر کاهش وزن ناگهانی با بازگشت ناگهانی وزن نیز همراه است و شما را از اقدام موثر برای کاهش وزن دلسرد می کند.
• رژیم غذایی با اهداف کوتاه مدت نداشته باشید. بدانید که باید رژیم غذایی را طولانی مدت رعایت کنید و انتظار کاهش وزن در مدت کوتاه و حفظ آن بدون رعایت رژیم غذایی نداشته باشید.
• دست کشیدن از وعده های غذایی را متوقف کنید.(وعده های غذایی اصلی را حفظ کنید) برخی از افراد احساس می کنند که رژیم لاغری یعنی قطع مصرف برخی مواد غذایی یا حذف برخی از وعده های غذایی، این کار غلط است و موجب کاهش وزن موثر نمی شود.

• به اندازه ای غذا بخورید که دیگر احساس گرسنگی نکنید، نه اینکه احساس سیری کنید.
• مقدار زیادی آب بنوشید، حتی اگر روزانه مقدار زیادی چایی یا شربت و… می خورید نیز خوردن آب را فراموش نکنید.
• ورزش روزانه کافی داشته باشید. معمولا حداقل میزان ورزش را 150 دقیقه در هفته به شکلی که حداقل 5 روز در هفته ورزش کرده باشید در نظر می گیرند.
• غذاهای طبیعی را به جای غذاهای فرآوری شده که دارای چربی و قند بالا هستند انتخاب کنید، آبمیوه های صنعتی و کنسرو ها را به حداقل برسانید. به جای آن از نوشیدنی، میوه و مواد غذایی سالم طبیعی استفاده کنید.
• در هر وعده غذایی میوه و سایر غذاهای غنی از فیبر بخورید.

 

دو مورد از بهترین و رایج ترین نمونه های گیاهی و سنتی که به کاهش وزن کمک می کنند و به صورت روتین نیز مصرف می کنیم عبارتند از:

1. فرآورده های چای سبز:

این فرآورده ها با کاهش اشتها و نیز افزایش سوخت ساز و چربی سوزی موجب کاهش وزن می شوند. البته هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر و کسب اطلاعات کاملتر در این زمینه وجود دارد. مصرف چای سبز در کنار تمام فواید آن ممکن است عوارض جانبی شامل تهوع، استفراغ، نفخ، افزایش باد معده، اسهال و عوارض گوارشی دیگر و… نیز داشته باشد.

پیشنهاد ما  : قرص لاغری قهوه سبز

2. فلفل سیاه:

فلفل سیاه از ادویه های رایج در منزل اکثر افراد است. این ادویه با افزایش سوخت و ساز موجب کاهش وزن می شود. علت این اثر وجود ماده ای به نام پیپرین در آن است.
فلفل سیاه عوارض زیادی ندارد اما افراد زیادی هستند که به این ادویه حساسیت نشان می دهند.

به خاطر داشته باشید که گیاهان و مواد طبیعی سنتی بسیاری هستند که می توانند به صورت قرص های لاغری، جوشانده، پودر، نوشیدنی، ادویه و…
برای کمک به کاهش وزن و لاغری استفاده شوند، البته همه ی این مواد بی عارضه و امن هم نیستند و لازم است که زیر نظر فرد آگاه و آشنا به این مواد دست به استفاده از آن ها بزنید.

اعطاری اکران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه